Na przełomie 80 lat od momentu rozpoczęcia powojennych prac przywracających do życia stolicę Polski, międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona jest analizie i refleksji nad rolią jaką pełnią (i mogą pełnić w przyszłości) warszawskie podziemia dla współczesnego miasta. Spotkanie organizowane jest przez zespół specjalistów z Centrum Badania Kultury Warszawy, Ośrodka Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Podczas dyskusji główny nacisk zostanie położony na kwestię podziemnych struktur warszawskiego Śródmieścia, które są świadkiem burzliwej i często tragicznej historii tego miejsca. Pytania takie jak: „Co wiemy o tych podziemiach?”, „W jakim stopniu badania nad nimi zostały przeprowadzone?”, „Jakie są ich potencjalne zastosowania?” oraz „Jakie role mogą pełnić dla miasta w przyszłości?” stanowić będą punkty centralne debaty.
Na te i inne pytania odpowiedzieć próbować będą liczni eksperci zgromadzeni na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 3 i 4 kwietnia. W dyskusji wezmą udział nie tylko przedstawiciele władz miasta Warszawy i miejskich spółek, ale również naukowcy z innych europejskich metropolii takich jak Paryż, Neapol, Luksemburg, Charków czy Lwów.
Konferencja jest otwarta dla publiczności i każdy chętny może w niej uczestniczyć jako słuchacz. Należy jednak pamiętać, że ilość miejsc jest ograniczona i konieczna jest wcześniejsza rejestracja – o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.