Podczas 49. edycji zaduszkowej kwesty na Cmentarzu Powązkowskim, której tradycja sięga 1975 roku, spotkać można będzie wiele znanych twarzy. Wśród 350 osób zbierających fundusze na renowację zabytkowych grobowców znajdą się m.in. Maja Komorowska, Damian Damięcki i Anna Nehrebecka. Ten długo utrzymywany zwyczaj ma jeden niezmienny cel – ochronę wartościowych historycznie nagrobków.

Tradycję tę rozpoczęli warszawscy artyści teatralni i filmowi, którzy do dziś stanowią około 40% wszystkich kwestujących. Jednak z upływem lat, w kweście zaczęli uczestniczyć również ludzie z innych grup społecznych, takich jak dziennikarze, publicyści, politycy czy młodzież szkolna i uniwersytecka. Otwartość tej formuły na różne grupy społeczne sprawia, że Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach spełnia kryteria niematerialnego dziedzictwa kulturowego według konwencji UNESCO. Dlatego organizatorzy starają się wpisać to wydarzenie na Krajową listę dziedzictwa, aby chronić tę tradycję.

Wśród 350 kwestujących osób tego roku znajdą się zarówno uczestnicy pierwszej kwesty z 1975 roku, jak Maja Komorowska, Damian Damięcki i Olgierd Łukaszewicz, jak i osoby, które po raz pierwszy wezmą udział w tej akcji. Wolontariusze z różnych stron Polski, takich jak Gdańsk, Kraków, Łowicz czy Nowy Targ, przyjadą na Powązki, aby wesprzeć tę inicjatywę.

Szereg znanych postaci zobaczyć można będzie podczas kwestowania. Wśród nich znajdują się Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska z córkami, bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz oraz artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Zebrane podczas kweścików fundusze przeznaczane są na renowację zabytkowych kwatery i pomników nagrobnych. Przez niemal pół wieku przeprowadzono ok. 1600 prac konserwatorskich dzięki hojności warszawiaków. W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach, a rok później odnowiono 10 pomników nagrobnych. Na rok 2024 zaplanowano renowację 16 kolejnych nagrobków, m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.

W filmie „Kwesta na Powązkach”, nakręconym w ramach cyklu „Niematerialna Warszawa”, opowiedziano o tej wyjątkowej tradycji. Filmy te prezentują warszawskie praktyki, tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie, które kształtują tożsamość miasta i związek mieszkańców ze stolicą. Zaduszkowe Kwestowanie na Starych Powązkach jest jednym z tych przejmujących obrazów.