Od 22 stycznia do 2 lutego 2024 roku, wspólna inicjatywa studentów, wykładowców, naukowców i aktywistów z Ukrainy, Polski, Szwecji, Irlandii, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii przeniesie ich do Warszawy i Lwowa. To zgrupowanie stu osób ze świata architektury i urbanistyki ma jeden centralny cel – opracować strategie i taktyki, które pomogą Ukraine w zrównoważonej odbudowie kraju.

Działania będą realizowane codziennie w ramach przestrzeni WOK Lab, a współorganizatorami projektu są prestiżowe instytucje edukacyjne, takie jak: Umeå University, Umeå School of Architecture, University of Limerick oraz Kharkiv School of Architecture.

Kluczowym celem tych dwutygodniowych warsztatów będzie rozwijanie praktycznych rozwiązań odnoszących się do problemów mieszkaniowych, planowania przestrzennego mikroobszarów i regionów ujścia rzeki Dniepr. Prace będą skoncentrowane na tworzeniu propozycji łatwo zrozumiałych dla ogółu społeczeństwa, stanowiących istotny wkład w dyskusje na temat odbudowy Ukrainy.

Rezultaty tych intensywnych warsztatów zostaną przedstawione publiczności w postaci wystawy, która uda się w trasę po całej Europie. Wyniki pracy uczestników projektu dostarczą niezbędnego wsparcia dla Kharkiv School of Architecture, umożliwiając uruchomienie pierwszego niezależnego programu magisterskiego w Ukrainie skierowanego na rozwijanie kompetencji potrzebnych do pracy nad odbudową kraju.

Warsztaty architektoniczne i urbanistyczne mają na celu zwiększyć świadomość wyzwań związanych z odbudową Ukrainy, przyczynić się do określenia strategii projektowania ekologicznego, promującego zrównoważony rozwój i wzrost gospodarczy. Mają też pomóc w tworzeniu bazy wiedzy dla przyszłych pokoleń architektów i urbanistów, wspierać nowy program magisterski Charkowskiej Szkoły Architektury oraz inicjować międzynarodową współpracę sieci praktyków z dziedziny architektury i urbanistyki.