Warszawa, stolica Polski, uczciła 27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, organizując uroczystości przy Pomniku Bohaterów Getta. Podczas ceremonii zapalono ogień na menory. Organizacją wydarzenia zajął się Fundacja Shalom i zgromadziło ono licznych reprezentantów zarówno władz lokalnych, jak i krajowych.

Podczas uroczystości Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, przeczytał list od marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W liście poruszono kwestię niezapominania o Zagładzie i świadomości zagrożeń płynących z banalizacji zła oraz zgody na nienawiść. Ustami marszałka przypomniano owym słowom.

Marszałek Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska, także zwróciła się do obecnych. Przypomniała o bierności, której dopuszczali się ludzie podczas eksterminacji Żydów prowadzonej przez nazistów. Zwróciła uwagę na konieczność pamiętania „11. przykazania: „Nigdy nie być obojętnym”.

Wiceambasador Izraela, Shani Tayar, również próbowała przekazać swoje refleksje na ten temat. Podkreśliła znaczenie pamięci zbiorowej o przeszłości, nawiązując do masakry 7 października i wojny, która wybuchła tego samego dnia. Zaapelowała o utrzymanie aktualności hasła „Nigdy więcej wojny”.

Przemówienie Tomasza Bratka, zastępcy prezydenta Warszawy, odzwierciedlało treść listu od prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przypomniał on o symbolicznym tramwaju z lat czterdziestych XX wieku, wyjeżdżającym na ulice Warszawy z gwiazdą Dawida – symbolem getta warszawskiego. Tramwaj ten stanowił symbol tragicznego czasu eksterminacji przez nazistów części mieszkańców miasta, ze względu na ich pochodzenie żydowskie.

Prezydent podkreślił również, że Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest obchodzony 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz przez Armię Czerwoną. Zwrócił uwagę na współczesne zbrodnie dokonywane przez rosyjską armię na Ukrainie. Wyraził nadzieję, że świat nie zignoruje apelu „Nigdy więcej wojny”.

Uroczystości zakończyły się występem Adrianny Dorociak, aktorki Teatru Żydowskiego, która odśpiewała pieśń „Warszawo ma”. Następnie odbyła się modlitwa ekumeniczna i złożono wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta.