Warszawa zaprezentowała ambitny plan edukacyjny skoncentrowany na wspieraniu studentów w nauce matematyki poprzez zastosowanie nowoczesnych platform edukacyjnych oraz narzędzi internetowych. Program, którego koszt wyniesie ponad 14,5 milionów złotych, ma ruszyć z początkiem nadchodzącego roku szkolnego.

Egzaminy ósmoklasistów pokazują, że młodzież ze stolicy Polski uzyskuje jedne z najwyższych średnich wyników z matematyki na tle całego kraju. W poprzednim roku szkolnym średnia warszawskich uczniów z tego przedmiotu to aż 67%, w porównaniu do średniej na Mazowszu wynoszącej 59% i krajowej – 53%. Polskie nastolatki, a szczególnie uczniowie z Warszawy, również prezentują się dobrze na tle światowym w testach umiejętności matematycznych PISA. Jednak wyniki za rok 2022 są nieco niższe niż w poprzednim badaniu przeprowadzonym cztery lata wcześniej.

„Często słyszę pytania o sens nauki matematyki – nie tylko od moich dzieci. Wyjaśniam zawsze to samo: ta nauka rozwija myślenie abstrakcyjne, powiązanie faktów i umiejętność uczenia się. Dlatego wprowadzamy nowe inicjatywy wsparcia dla uczniów klas 4-8 w nauce matematyki online od nadchodzącego roku szkolnego” – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy – „Chcemy wyznaczyć pewien trend, który później może być kontynuowany gdzie indziej”.

Program przewiduje, że placówki edukacyjne z różnych dzielnic Warszawy będą miały możliwość wyboru formy pomocy w nauce matematyki przy użyciu nowatorskich aplikacji i platform edukacyjnych. Na bieżąco oceniane będą także osiągane przez uczniów wyniki.

„Edukacja jest najważniejszym punktem w naszym budżecie – w ostatniej kadencji przeznaczyliśmy na to 36 miliardów złotych. Ten projekt będzie kosztował 14,5 miliona złotych i mamy nadzieję, że pomoże wszystkim się rozwijać. Matematyka to przecież piękny przedmiot” – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Warszawskie placówki edukacyjne już korzystają z „Zeszytu.online”, platformy edukacyjnej stworzonej przez Politechnikę Warszawską. Aktualnie korzysta z niej około 20 tysięcy uczniów klas 4-8, głównie z dzielnic Wola i Wawer. Za pomocą tej platformy, nauczyciele i uczniowie mają dostęp do internetowego systemu, który jest zgodny z podręcznikami szkolnymi.

„System 'Zeszyt.online’ dobiera zadania dla każdego ucznia w oparciu o tematy lekcji, uwzględniając jego aktualne predyspozycje. Jest wykorzystywany zarówno podczas lekcji matematyki, jak i w domu” – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację.

Podczas spotkania inauguracyjnego zaproszono uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej nr 225 na Woli wraz z nauczycielką matematyki, która korzysta z systemu „Zeszyt.online”.

Warszawa realizuje też wiele innych projektów edukacyjnych związanych z naukami ścisłymi. W tym celu miasto od lat współpracuje m.in. z Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Warszawskim i Polskim Towarzystwem Fizycznym.