Trzech mieszkańców Śródmieścia zostało zatrzymanych przez policję pod zarzutem współpracy w celu oszustwa na firmach ubezpieczeniowych. Osoby te fałszowały zgony w domniemanych wypadkach samochodowych na terenie Stanów Zjednoczonych i w ten sposób wyłudzały odszkodowania. Używane do tego były podróbki amerykańskich dokumentów i pieczątek, wykradzione akty zgonu oraz konta bankowe założone na nazwiska członków rodziny, z których następnie wypłacane były wyłudzone sumy. Dzięki współpracy policji z jednym z banków, udało się zapobiec wypłaceniu kolejnych środków. Sąd na wniosek Prokuratury zadecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch z trzech podejrzanych na okres trzech miesięcy.
Przestępczy proceder datowany jest co najmniej od 2021 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza fikcyjna śmierć w rzekomym wypadku drogowym w USA. Oszuści, korzystając z sfałszowanych dokumentów, uzyskali akt zgonu, który następnie przedstawili dwóm firmom ubezpieczeniowym. Firmy te, na podstawie tego dokumentu, wypłaciły razem ponad milion złotych odszkodowania z polis na życie.
Bankowe konta do wypłacania środków były otwierane na najbliższych krewnych, w tym przypadku na 37-letniego syna aresztowanej kobiety i jej matkę. W ten sposób wyłudzono więcej niż milion złotych oraz próbowano wypłacić dodatkowe 800 000 złotych. Na szczęście, pracownicy banku współpracujący z policją z Wydziału Operacyjno Rozpoznawczego ze Śródmieścia zapobiegli temu.
Te same osoby z policji dokonały rozbicia tej grupy przestępczej i aresztowania wszystkich trzech oszustów. Mężczyzna w wieku 37 lat został ujęty na lotnisku po powrocie ze Skandynawii, gdzie miał odbierać pieniądze z odszkodowania. Pozostałe dwie osoby, kobieta w wieku 58 lat i jej o 5 lat starszy partner, zostali zatrzymani w ten sam dzień.
Podczas przeszukiwania jednego z mieszkań, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli różne przedmioty, takie jak unieważniony dowód osobisty, amerykański paszport i prawo jazdy 58-letniej zatrzymanej, urzędowe pieczątki z USA, telefony komórkowe, karty płatnicze, pełnomocnictwa do rachunków bankowych oraz unieważniony dowód osobisty jednego z aresztowanych mężczyzn.
Niezwykle intensywna, wielomiesięczna praca operacyjna śródmiejskiej policji zaowocowała zebraniem silnego materiału dowodowego. Pozwoliło to Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ na postawienie trójce oszustów zarzutów oszustwa na dużą skalę, usiłowania oszustwa, fałszowania dokumentów i używania ich jako prawdziwych.
Jest jeszcze wiele niewiadomych w tej sprawie. Skala przestępstwa może być znacznie większa, co oznaczałoby więcej fikcyjnych zgonów i wyższe sumy wyłudzonych odszkodowań. Te kwestie wyjaśni nadchodzące śledztwo, które nie zostało jeszcze zakończone.