Sukces Rafała Trzaskowskiego w wyborach stolicy kraju nie jest już tylko domysłem. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, Trzaskowski, został oficjalnie potwierdzony jako prezydent Warszawy po raz drugi. Z wyników głosowania wynika, że zyskał on poparcie 57,41% mieszkańców miasta, będąc faworytem wyboru już w pierwszej rundzie. Liczba osób, które oddały na niego swój głos przekracza 444 tysiące.

Wybory samorządowe 2024 przyniosły też zwycięstwo dla Koalicji Obywatelskiej w radach dzielnic i Radzie m.st. Warszawy. Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (KKW KO) zdołał zdobyć 216 mandatów, co stanowi 51,43% wszystkich miejsc, zdobywając przy tym 42,96% głosów.

W Radzie m.st. Warszawy to również kandydaci KKW KO dominują, zdobywając aż 37 mandatów. To stanowi 61,67% wszystkich dostępnych miejsc i przekłada się na 47,02% oddanych głosów. Pozostałe miejsca zajęły partie Prawo i Sprawiedliwość (15 mandatów) oraz komitet Lewicy (8 mandatów).

Jeśli chodzi o Sejmik Województwa Mazowieckiego, to najwięcej mandatów – 21 – przypadło KW PiS. KKW KO zdobyło o jeden mandat mniej. Partie Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy zdołały zdobyć po jednym miejscu w sejmiku.

Frekwencja na terenie Województwa mazowieckiego była wyjątkowo wysoka i wyniosła 57,04%. W samym Warszawie frekwencja wyniosła 58,88%.

Za najbardziej aktywną dzielnicę pod względem frekwencji wyborczej uznano Ursynów (64,77%), natomiast najniższa frekwencja odnotowana została w Pradze-Północ, gdzie do urn zgłosiło się tylko 52,24% uprawnionych do głosowania.

W ostatnich wyborach w Warszawie na listach wyborczych znalazło się ponad 1,3 mln osób. Urzędnicy wydali prawie 24,5 tysiące decyzji dotyczących wniosków o wprowadzenie do Centralnego Rejestru Wyborców. To aż 7 tysięcy mniej niż podczas poprzednich wyborów w 2018 roku. Liczba osób chcących głosować korespondencyjnie wyniosła 463, a wniosek o pełnomocnictwo złożyło 718 osób.