Metro Warszawskie nawiązało współpracę edukacyjną z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych mieszczącym się na ulicy Generala Zajączka. W ramach tej inicjatywy uczniowie tej żoliborskiej placówki będą mieli okazję zdobywać doświadczenie zawodowe poprzez praktyki i staże organizowane przez warszawskiego przewoźnika miejskiego. Współpraca ta zakłada również utworzenie klas patronackich oraz laboratorium edukacyjnego.

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy, odpowiedzialna za sektor edukacji miejskiej, wyraziła swoje uznanie dla tej innowacyjnej formy współpracy. Zgodnie z jej słowami, umożliwi ona studentom Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do pracy w metrze Warszawskim. Podkreśliła również znaczenie edukacji zawodowej jako narzędzia inwestowania w młode pokolenia. W stolicy Polski prawie 30 tysięcy młodych ludzi uczęszcza do 79 różnych zawodów w publicznych technikach i szkołach zawodowych pierwszego stopnia. Celem tych instytucji, jak zauważyła Kaznowska, jest jak najbardziej efektywne przygotowanie młodzieży do rynku pracy, co wymaga silnej współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi a firmami i potencjalnymi pracodawcami.

Warszawa jest także organizatorem konkursu „EduEmployer” Pracodawca Przyjazny Szkołom Zawodowym, który ma na celu honorowanie i wyróżnianie firm wspierających szkoły w przygotowaniu zawodowym oraz działających na rzecz rozwoju warszawskiego szkolnictwa zawodowego. Wśród laureatów konkursu znalazły się takie firmy jak Tramwaje Warszawskie, Cisco Systems Poland Sp. z o.o., Toyota Central Europe Sp. z o.o i Linetech S.A.

Metro Warszawskie, dynamicznie rozwijający się operator transportu miejskiego, stale poszukuje nowych członków swojego zespołu. Dlatego od wielu lat utrzymuje relacje z uczelniami wyższymi oraz szkołami o profilu technicznym i budowlanym, współorganizując praktyki dla uczniów i studentów specjalizujących się jako elektryk, elektroenergetyk transportu szynowego, elektronik, mechatronik, teleinformatyk i technik transportu kolejowego.

W ramach umowy z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych zaplanowano opracowanie programów specjalistycznych dla uczniów, utworzenie klas patronackich i wyposażenie szkoły w pracownię dydaktyczną. Współpraca ta obejmuje również planowanie ścieżek rozwoju kariery dla absolwentów tej placówki w Metrze Warszawskim.