Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, trwające od rana uroczystości osiągnęły swój szczytowy punkt o godzinie 17:00, kiedy to miasto Warszawa zatrzymało się na chwilę, oddając hołd bohaterom z minionych lat. Główne ceremonie miały miejsce przy pomniku Gloria Victis oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy. W hołdzie bohaterom obecni byli nie tylko weterani powstania, ale również przedstawiciele rządu i samorządu polskiego, a także mieszkańcy stolicy.

Szczytowe momenty rocznicowych obchodów to bez wątpienia uroczystości przy pomniku Gloria Victis. Wśród obecnych tam znaleźli się czołowi politycy kraju – prezydent Andrzej Duda, marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek sejmu Szymon Hołownia oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Razem z uczestnikami powstania złożyli oni kwiaty pod pomnikiem, upamiętniając tych, którzy walcząc o wolną stolicę, oddali swoje życie 80 lat temu. Dokładnie o godzinie 17:00, syreny alarmowe zagrzmiały w całym mieście, co było symbolicznym hołdem dla powstańców.

Tegoroczne ceremonie miały dodatkowy, wymiar – niebo nad Warszawą przemierzały samoloty Wojska Polskiego. Na krótko przed godziną „W”, cztery F16 oraz Hercules F-16 przelotem na trasie od placu Zbawiciela do Ogrodu Krasińskich uczciły pamięć o powstańcach. Jeden z samolotów ciągnął za sobą biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej.

Wieczorne uroczystości przeniosły się na Cmentarz Powstańców Warszawy. Premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wygłosili tam swoje przemówienia pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Wanda Traczyk-Stawska, warszawska powstańczyni i Honorowa Obywatelka Warszawy, dziękowała za obecność w tym miejscu i wdzięcznie podkreślała rolę ludności cywilnej w czasie powstania.

W czasie swojego przemówienia premier Donald Tusk skupił się na tym, jak ważne jest dla przyszłych pokoleń pamiętanie o tych wydarzeniach. Podkreślił, że wszyscy obecni mają obowiązek złożyć przyrzeczenie o pamięci dla bohaterów powstania i nieustannym dążeniu do budowy silnej Polski.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreślał rolę cywilnych mieszkańców miasta w powstaniu oraz konieczność gotowości społeczeństwa na każdą ewentualność. Dziękował również za lekcje odwagi, które powstańcy przekazują kolejnym pokoleniom.

Uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy zakończyły się wspólną modlitwą duchownych różnych wyznań, Apelu Pamięci oraz składaniem kwiatów pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani”.