Warszawa, stolica Polski, przygotowuje się na dwudziestą ósmą edycję jednego z najdłużej działających festiwali teatralnych dla młodzieży i jej dorosłych opiekunów – Festiwal KORCZAK DZISIAJ. Wystawione będą spektakle na różnorodnych scenach – od teatrów miejskich, poprzez instytucje kulturalne, aż po Ambasadę Szwecji czy nawet lokalne hotele. Jest to wydarzenie finansowane wspólnie przez miasto stołeczne Warszawa.

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 18 października, piątek, i potrwa przez tydzień. Sloganem przewodnim jest „Moje serce mówi”, zainspirowany tytułem sztuki otwierającej festiwal, autorstwa renomowanego szwedzkiego teatru Unga Klara. Ten motyw serca niewątpliwie sygnalizuje kierunek polsko-szwedzkiego programu festiwalu na ten rok.

Festiwal KORCZAK DZISIAJ zaprezentuje bogaty program składający się z sześciu polskich spektakli teatralnych dla różnych grup wiekowych, czterech szwedzkich przedstawień skierowanych do nastolatków, dwóch darmowych pokazów Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich oraz jednodniowej konferencji FOCUS: SZWECJA, która skupia się na ewolucji nowego dramatu dla młodzieży. Dyrektorka artystyczna festiwalu, Dorota Kowalkowska, zwraca uwagę na silny nacisk, jaki kładziony jest na młodą widownię, zwłaszcza w wieku 11-15 lat – grupę często pomijaną przez polski teatr.

„Szlakiem serc” to metaforyczna ścieżka festiwalu. Można na niej odnaleźć drogi serca dziecka, które często zmaga się z lękiem lub pragnie odkrywać i tworzyć nowe historie. Ścieżka serca młodego człowieka dorastającego, który poszukuje swojego miejsca wśród innych serc, niekiedy skrywających mroki, również jest obecna. Dodatkowo do programu spektakli dołączony jest Klub Dobrej Rozmowy – seria spotkań prowadzonych przez Dorotę Ogrodzką w duchu pedagogiki teatru.

Na zakończenie festiwalu przyznane zostaną trzy główne nagrody: Grand Prix Festiwalu – Nagroda im. Janusza Korczaka, Nagroda im. Stefanii Wilczyńskiej oraz Nagroda Machulskich. Decyzje o laureatach podejmą dwa jury – dorosłych i młodych widzów.