Na szesnasty dzień listopada przypada wyjątkowe święto, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wczesnego porodu oraz trudy, z jakimi muszą się mierzyć rodziny dotknięte tym problemem. To Światowy Dzień Wcześniaka, który jest również okazją do pokazania jak ważne jest wsparcie oferowane przez miejskie instytucje zdrowia. W tym dniu budynki publiczne w wielu miastach na całym świecie są podświetlane na fioletowo. W nadchodzącą niedzielę, także stolica Polski – Warszawa, dołączy do tej akcji podświetlając Pałac Kultury i Nauki.
Definicja wcześniaka to noworodek, który przyszedł na świat pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży. Często ich masa przy urodzeniu nie przekracza 1500 gramów, a niektóre z nich są na tyle małe, że zmieszczą się na dłoni dorosłego człowieka.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreśla, że miejskie placówki służby zdrowia oferują najwyższej jakości usługi medyczne dla noworodków i ich rodziców. Pracownicy szpitali miejskich zapewniają opiekę medyczną i wsparcie specjalistyczne, a oddziały noworodkowe są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który ma na celu poprawę zdrowia i ratowanie życia najmłodszych mieszkańców miasta.
Świadczenie opieki medycznej nad wcześniakami odbywa się w sześciu miejskich placówkach zdrowia – Szpitalu Bielańskim, Centrum Medycznym „Żelazna”, Szpitalu Południowym, Specjalistycznym Szpitalu im. Św. Rodziny, Szpitalu Praskim oraz Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet. W tych placówkach znajdują się oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologiczne i bloki porodowe.
Od początku bieżącego roku w warszawskich szpitalach przyszedł na świat łącznie 828 wcześniaków. Najwięcej z nich, bo 327, urodziło się w Centrum Medycznym „Żelazna”. Kolejne 310 dzieci przyszło na świat w Szpitalu Bielańskim, 132 w Specjalistycznym Szpitalu im. Św. Rodziny oraz 59 w Szpitalu Południowym.
Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” i Specjalistyczny Szpital im. Św. Rodziny zapewniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie specjalizacji, czyli na III stopniu referencyjności. Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, wyjaśnia, że placówki o takim statusie świadczą opiekę medyczną nad noworodkami z najtrudniejszymi przypadkami, jak również nad kobietami z ciążą zagrożoną lub o patologicznym przebiegu.
Wcześniaki, które są leczone w placówkach o III stopniu referencyjności, to dzieci z bardzo niską masą ciała urodzeniową oraz noworodki z komplikacjami okołoporodowymi, z niewydolnością oddechową czy wymagające całkowitego żywienia pozajelitowego. Według specjalistów z Centrum Medycznym „Żelazna”, liczba hospitalizowanych wcześniaków i noworodków z patologiami rośnie co roku. Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej co dziesiąty noworodek jest wcześniakiem, podczas gdy w Polsce ten wskaźnik wynosi około 7%. W Centrum Medycznym „Żelazna” rodzi się najwięcej wcześniaków na terenie województwa mazowieckiego. W 2020 roku, najmniejszym pacjentem tej placówki była dziewczynka Patrycja, która ważyła zaledwie 380 gramów przy urodzeniu.
Ważnym elementem opieki nad noworodkiem, szczególnie pochodzącym z ciąży patologicznej, jest leczenie żywieniowe, które odbywa się pod okiem wyspecjalizowanego personelu medycznego. Polski lider w tej dziedzinie to Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, gdzie znajduje się największy w kraju Regionalny Bank Mleka Kobiecego. Placówka ta zapewnia bezpieczne i przebadane mleko dla potrzebujących nim noworodków.
Dodatkowo w Szpitalu Bielańskim przeprowadza się operacje ratujące zdrowie i życie nienarodzonych jeszcze dzieci. Ta placówka jest pionierem w zakresie zabiegów wewnątrzmacicznych, a specjaliści pracujący w tym szpitalu przeprowadzili już wiele takich innowacyjnych operacji, w tym transfuzje dopłodowe, czy fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu.
Praca zespołowa i interdyscyplinarna to przyszłość neonatologii, podkreśla dr Beata Pawlus, kierująca Oddziałem Neonatologii w Specjalistycznym Szpitalu im. Świętej Rodziny. Dzięki niej możliwe jest nie tylko ratowanie życia najmniejszych dzieci, ale także dbanie o jakość ich życia po opuszczeniu szpitala.