Zapraszamy na wyjątkową wystawę czasową w Muzeum Woli, zatytułowaną „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie”. Ekspozycja ta przypomina o doniosłych wydarzeniach sprzed 120 lat, które miały znaczący wpływ na kształtowanie się tożsamości mieszkańców tej dzielnicy oraz całego miasta Warszawy. Można ją oglądać do 20 lipca 2025 roku, przy ulicy Srebrnej 12.

Ta unikalna wystawa przypomina o wydarzeniach historycznych z 1905 roku, które odegrały kluczową rolę w formowaniu tożsamości mieszkańców Woli i całego miasta. To właśnie wtedy memoriał o masowych rewoltach z początku XX wieku został wykorzystany jako narzędzie propagandy PRL, ale po 89 roku został zepchnięty na margines pamięci zbiorowej.

Interpretacja historii pod nowe światło

Prezentowana ekspozycja przedstawia Wolę jako wielokulturową dzielnicę zamieszkiwaną przez ludzi o różnym statusie społecznym i ekonomicznym: od bogatych przemysłowców do biednych robotników, przedstawicieli mniejszości żydowskiej, aktywistów społecznych czy przestępców. Rok 1905 to nie tylko okres walki z caratem, ale też czas dynamicznych zmian społeczno-ekonomicznych w stolicy Polski, narodzin nowych idei i kształtowania się nowych warunków życia i pracy. To wtedy prowadzono walkę o ośmiogodzinny dzień pracy, prawa pracownicze, powszechne prawo wyborcze oraz prawa kobiet. Ten okres charakteryzuje się również strajkami młodzieży i radykalizacją ruchu emancypacyjnego kobiet.

Ekspozycja kolekcji

Wystawę tworzą głównie eksponaty pochodzące z kolekcji Muzeum Warszawy. Można tu zobaczyć obrazy dokumentujące pochód patriotyczny, najazd policji na tajemniczą drukarnię SDKPiL czy tzw. „pogrom alfonsów”. Są tu także oryginalne sztandary z pochodów i strajków oraz rzadko spotykane druki ulotne i odezwy polityczne. Wystawione pocztówki, fotografie i grafiki świadczą o ulicznych bitwach, manifestacjach i skutkach zamachów bombowych. Szczególnym elementem ekspozycji jest album Stefana Stattlera, dyrektora fabryki przemysłu ciężkiego Lilpop, Rau i Loewenstein, który dokumentuje proces industrializacji Warszawy na początku XX wieku.

Wyjątkową wartość dodaje wystawie program edukacyjny, składający się z wykładów, spacerów i pokazu filmu Agnieszki Holland z 1981 r. „ Gorączka”.

Ekspozycję „1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie” można odwiedzić do 20 lipca 2025 roku w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12. Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum Woli.