W czwartek, 10 kwietnia, w obszarze Traktu Królewskiego oraz jego otoczenia przewidzianych jest kilka publicznych zgromadzeń i marszów upamiętniających rocznicę tragedii smoleńskiej. Policjanci odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa podczas tych wydarzeń mogą podjąć decyzję o tymczasowym zamknięciu niektórych ulic dla ruchu kołowego. W przypadku takiej decyzji, pojazdy komunikacji miejskiej będą skierowane na alternatywne trasy objazdowe.

Publiczne gromadzenie na placu Piłsudskiego rozpocznie się o godzinie 7:00 tego samego dnia, z planowanym zakończeniem o godzinie 12:00. Równocześnie, o godzinie 7:00, ma rozpocząć się regularne zgromadzenie przed kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca, usytuowanym przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 w stolicy. Stąd uczestnicy przemaszerują ulicami: Krakowskim Przedmieściem i Tokarzewskiego-Karaszewicza do placu Piłsudskiego. To zgromadzenie również potrwa do godziny 12:00.

Kolejne, stacjonarne zgromadzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 przed Pałacem Prezydenckim, ulokowanym na Krakowskim Przedmieściu. Możliwe jest, że to wydarzenie zakończy się dopiero o godzinie 22:00.

O godzinie 14:30 na placu Trzech Krzyży planowany jest zbiór uczestników kolejnego zgromadzenia, które ma być połączone z przemarszem. Start marszu przewidziany jest na około godzinę 16:00, a uczestnicy przemaszerują ulicami: Nowy Świat, przejdą przez rondo de Gaulle’a, Krakowskie Przedmieście, Królewską, plac Piłsudskiego, Tokarzewskiego-Karaszewicza i powrócą na Krakowskie Przedmieście, kończąc marsz na placu Zamkowym. Organizatorzy przewidują zakończenie tego zgromadzenia do godziny 18:45.

Ostatnie ze zaplanowanych na ten dzień zgromadzeń ma miejsce na ulicach: Dziekania, Kanonia, Świętojańska oraz na placu Zamkowym o godzinie 18:30. Potem uczestnicy przemaszerują Krakowskim Przedmieściem do Pałacu Prezydenckiego. Wydarzenie to ma trwać do godziny 22:00.

Policja na miejscu będzie podejmować decyzje o ewentualnym zamknięciu ulic, po których mają przebiegać przemarsze. Wydarzenia te są istotne dla uczestników, lecz musimy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, w tym również o zagrożeniu terrorystycznym, a także o aktualnej sytuacji geopolitycznej, która wymaga podwyższonej czujności. Apelujemy do wszystkich osób obecnych podczas zgromadzeń o informowanie funkcjonariuszy o wszelkich zaobserwowanych niebezpieczeństwach oraz sytuacjach budzących niepokój.