Do końca października, tj. do 31 dnia miesiąca, można zgłaszać swoje uczestnictwo w ciekawym projekcie badawczym dla kobiet pod tytułem „Architektki”. To inicjatywa ZODIAK Warszawskiego Pawilonu Kultury, której głównym celem jest penetracja historii oraz twórczości warszawskich architektek.
W ramach realizowanego projektu pięciu znanych współczesnych architektek: Małgorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Marta Sękulska-Wrońska, Aleksandra Wasilkowska i Anna Zawadzka-Sobieraj będzie dzieliło się swoimi doświadczeniami i wiedzą z młodszymi adeptkami zawodu. Będzie to miało formę warsztatów i mentoringu, umożliwiających międzypokoleniową współpracę.
Autorskie podejście do tworzenia architektury prezentuje każda z mentorujących – tak stwierdza Monika Komorowska z ZODIAK-u. Małgorzata Kuciewicz, współtworząca studio projektowe Centrala, jest autorką eksperymentalnych, badawczych oraz artystycznych prac. Swoje prace wystawiała m.in. na biennale w Wenecji, a wśród jej pomysłów znalazła się koncepcja „Uśmiechu Warszawy”. Natomiast Natalia Paszkowska jest jedną z twórczyń pracowni WWAA, gdzie powstał projekt Służewskiego Domu Kultury, który przyczynił się do zmiany percepcji lokalnych instytucji kultury w Warszawie. Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA jest współautorką projektu kompleksu muzealnego na Cytadeli. Aleksandra Wasilkowska, która jest również scenografką, fascynuje „architektura cienia”, niewidoczna na co dzień, ale mająca ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie – przykładem jest Targowisko Bakalarska, zaprojektowane przez nią. Anna Zawadzka-Sobieraj, aktywna członkini warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (gdzie pomagała tworzyć tzw. zielone standardy), skupia się na ekologicznym wymiarze architektury.
Na tropie znakomitych warszawskich architektek
Podczas warsztatów doświadczone architektki wraz ze swoimi młodszymi koleżankami będą badały i interpretowały prace wybranych kobiet-architektek z przeszłości, które miały wpływ na wygląd Warszawy. To również okazja do przypomnienia i ponownego odkrycia dziedzictwa warszawskich twórczyń architektury. W Warszawie działały wybitne architektki, takie jak Barbara Brukalska, Halina Skibniewska, Helena Syrkus, Maria Piechotka, Zofia Hansen czy Jasna Strzałkowska-Ryszka – ich prace wywarły duży wpływ na oblicze miasta.
Udział w projekcie mogą wziąć zarówno początkujące architektki, jak i studentki kierunków związanych z projektowaniem. Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłaszać swoje uczestnictwo do 31 października. Uczestniczki projektu mogą liczyć na wynagrodzenie za swój wkład.
Projekt „Architektki” to inicjatywa Miasta Stołecznego Warszawy realizowana we współpracy z Stowarzyszeniem Artanimacje. Wśród partnerów znajdują się: Kirov & Partners, Fundacja Pasja do Edukacji i Rozwoju oraz Oddział Warszawski SARP.