Korzystanie z rowerów miejskich Veturilo w Warszawie stało się bardziej popularne, jak pokazują tegoroczne statystyki. W ciągu sezonu, który trwał od marca do końca listopada, jednoślady zostały wynajęte blisko 5 milionów razy. Wpływ na to miały wprowadzone zmiany, takie jak nowe rowery i ulepszony system wypożyczalni.
Dwunasty sezon Veturilo w stolicy Polski był wyjątkowy. Po okresie pandemicznym, kiedy obostrzenia negatywnie wpływały na statystyki, Veturilo powróciło w nowej odsłonie – 3.0, która przyniosła znaczne modyfikacje w korzystaniu z miejskich rowerów.
Na warszawskich ulicach zagościły nowe, lżejsze rowery ze wbudowanymi odbiornikami GPS do ich lokalizacji. Nieobecne były już elektrozamki – teraz każdy rower posiadał indywidualny zamek wbudowany w tylne koło, który automatycznie się zwalniał po wypożyczeniu. Stacje do zwrotu jednośladów również zostały zmienione – można było przypiąć rower do specjalnych stojaków w kształcie odwróconej litery U. Wprowadzono także nową aplikację mobilną, która znacznie przyspieszyła odblokowanie roweru i ułatwiła proces wypożyczania i zwrotu pojazdów.
Cena za korzystanie z Veturilo pozostała taka sama – tak jak 11 lat temu, gdy system zadebiutował w stolicy. Pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe, co ma zachęcić mieszkańców do traktowania roweru jako jednego z elementów miejskiej komunikacji.
Na początku sezonu na warszawskich ulicach pojawiło się 3030 rowerów Veturilo, w tym 300 z elektrycznym wspomaganiem i 30 tandemów. Zostały one rozmieszczone w 300 stacjach w całym mieście. System będzie funkcjonować w obecnej formie do 2028 roku.
Podczas dziewięciu miesięcy tego roku, rowery Veturilo zostały wynajęte 4 910 240 razy, co stanowi wzrost o milion w porównaniu z rokiem poprzednim. Liczba zarejestrowanych użytkowników systemu wzrosła z 42 832 osób w marcu do 236 866 na koniec sezonu.
Średnio codziennie dokonywano 17,8 tys. wypożyczeń. Najwięcej – aż 32,4 tys. razy – rowery Veturilo wypożyczono 21 maja. Średnia liczba wypożyczeń na jeden rower wyniosła 5,62 razy dziennie, co jest wzrostem o 131% w porównaniu z latami 2020-2022.
Pod koniec sezonu system Veturilo składał się z 3281 rowerów i 329 stacji. W ciągu ostatnich miesięcy do systemu dołączyło cztery miejskie systemy podwarszawskie (w Markach, Otwocku, Piasecznie i Pruszkowie), które dostarczyły dodatkowo 35 stacji i 278 rowerów.
Najpopularniejszą stacją Veturilo okazał się parking przy Centrum Nauki Kopernik, skąd rowery wypożyczano 70 250 razy. Rowerem najczęściej jeździli mieszkańcy Śródmieścia – prawie co czwarte wypożyczenie odbyło się w tej dzielnicy.