Mamy rok Mikołaja Kopernika. Jedną z niewątpliwych atrakcji turystycznych, którą można zaproponować nie tylko uczestnikom szkolnej wycieczki, jest odwiedzenie zlokalizowanego przy Wybrzeżu Kościuszkowskim Centrum Nauki Kopernik.

Jest ono jednym z największych takich obiektów w Europie, w  którym odwiedzający mogą nie tylko znaleźć wystawy z interaktywnymi eksponatami. Główną atrakcją miejsca jest możliwość przeprowadzania samodzielnych doświadczeń i odkrywania  zjawisk, które fascynują nie tylko naukowców. To z pewnością jedno z tych miejsc, które zachęca do zdobywania wiedzy i skłania do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Centrum Nauki Kopernik – oko w oko z humanoidem

Można tu porozmawiać sobie z naszym wielkim astronomem, ściślej mówiąc z robotem, który ma twarz Mikołaja Kopernika i jest najbardziej zaawansowanym technologicznie robotem humanoidalnym na świecie.

Radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami porozumiewając się za pomocą modelu językowego Generative Pre-trained Transformer. Wygląda tak, jak na słynnym obrazie Jana Matejki, ma 190 cm wzrostu i waży, choć na to nie wygląda, aż 100 kg. Powstał w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Falmouth, gdzie mieści się siedziba firmy Engineered Arts. Powstające w niej roboty coraz bardziej przypominają żywą osobę, potrafią naśladować ludzką mimikę, poruszać oczami, szczęką, głową, podążać wzrokiem za rozmówcą, uśmiechać się i mówić. To może być wyjątkowo emocjonujące spotkanie, które skłania do zadawania pytań dotyczących ingerencji sztucznej inteligencji w naszą codzienność, przekraczania granicy bezpieczeństwa jej wykorzystywania.

Gdzie i w jakich okolicznościach sztuczna inteligencja  może, a gdzie nie powinna zastępować człowieka? Roboty są również tutaj aktorami w jedynym takim teatrze w Polsce, gdzie repertuar fabularny autorstwa Stanisława Lema odtwarzają jego literaccy bohaterowie. Na spektakl w Teatrze Robotycznym nie musimy kupować oddzielnych biletów, spóźnialscy muszą poczekać na kolejny występ. Podczas przedstawienia obowiązuje zakaz fotografowania, ale pamiątkowe zdjęcie można zrobić po spektaklu.

Centrum Nauki Kopernik – informacje praktyczne

Wszelkie szczegółowe informacje znajdziemy na stronie internetowej  Centrum Nauki Kopernik, warto się z nią zapoznać, by  dobrze zaplanować czas i koszty związane z wizytą w tym miejscu. Osoby noszące nazwisko wielkiego uczonego i patrona tego miejsca mogą liczyć na szczególne ulgi!