W centrum Warszawy, na Placu Trzech Krzyży, instytucja o długiej historii – Instytut Głuchoniemych – przygotowuje się do gruntownego odnowienia. Celem jest poprawa warunków mieszkalnych i edukacyjnych dla dzieci i młodzieży korzystających z ośrodka. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił już przetarg na ten cel i oczekuje na propozycje firm remontowych.
Zgłoszenia ofert na modernizację budynku i przyległego terenu Instytutu im. ks. Jakuba Falkowskiego są przyjmowane do 3 czerwca. Po wyborze wykonawcy, prace mają potrwać 25 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Po remoncie, w budynku o powierzchni użytkowej około 5 tysięcy metrów kwadratowych, będą działały szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi, liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła przysposabiająca do pracy i branżowa szkoła I stopnia oraz internat. Ponadto, specjalistyczne pracownie artystyczne, gastronomiczne, piekarnicze oraz studyjne znajdą się na wcześniej niezagospodarowanym strychu. Uczniowie będą mogli korzystać z sal do fitnessu, tenisa stołowego oraz trzech gabinetów rehabilitacyjnych.
Modernizacja obejmie również stworzenie dziewięciu gabinetów logopedycznych i czterech pomieszczeń dla psychologów i pedagogów. Dodatkowo, przewidziane są specjalne miejsca dla rodziców, gdzie mogliby się spotykać i wymieniać doświadczeniami.
Oczywiście, nie zapomniano o dostosowaniu obiektu do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się – zamontowane zostaną trzy windy i przygotowane specjalne miejsca parkingowe. Ponadto, budynek będzie wyposażony w systemy bezpieczeństwa: alarmowe i przywoławcze z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Dla osób niesłyszących i niedosłyszących przewidziano też specjalne przeszklenia w korytarzach i pętle indukcyjne w salach lekcyjnych.
Przy budynku powstaną nowe chodniki, parkingi oraz plac do zajęć gimnastycznych na świeżym powietrzu. Na terenie o powierzchni około 1,5 hektara znajdować się będą również plenerowa siłownia czy mini-miasteczko do nauki ruchu drogowego.
Instytut Głuchoniemych powstał w 1817 roku z inicjatywy ks. Jakuba Falkowskiego i jest najstarszym w Polsce ośrodkiem szkolno-wychowawczym dla dzieci i młodzieży z wadami słuchu. Projekt modernizacji przygotowało LEM Studio Architektoniczne z Krakowa. Ze względu na zabytkowy charakter obiektu, remont wymagał uzgodnień z konserwatorem zabytków, zwłaszcza w kwestii elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wnętrz.