W Warszawie nieustannie realizowane są projekty mieszkaniowe. W ciągu bieżącego roku, ponad 350 rodzin otrzymało klucze do nowych domów w ramach budynków komunalnych i TBS. Od 2018 roku, liczba przekazanych do najmu mieszkań przekroczyła 13 650. Aktualnie trwa budowa kolejnego obiektu w ramach tych działań przy ulicy Rudnickiego 1 na Bielanach, gdzie właśnie zawieszona została wiecha. Pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się tam pod koniec przyszłego roku.
Inwestycja na Bielanach jest realizowana przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Spółka z o.o. Jest to część Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem naszej stolicy, który obejmuje lata 2021-2025. Niedawno temu, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego dla tego budynku, a teraz możemy już zobaczyć jego postępy. Podczas ceremonii Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy podkreśliła znaczenie i priorytetowość takich inwestycji, które są realizowane sprawnie i szybko. Dodatkowo, w budynku powstaną specjalne mieszkania dla osób niepełnosprawnych.
Uroczystość zawieszenia wiechy zgromadziła reprezentantów Urzędu m.st. Warszawy, Rady m.st. Warszawy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ i Warszawa Południe, jak również przedstawicieli zarządu dzielnicy Bielany oraz wykonawców inwestycji z firmy Zab-bud.
Potężny postęp, jaki można zaobserwować od czasu wmurowania kamienia węgielnego w marcu tego roku, świadczy o wzorcowym przebiegu inwestycji. Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy przewiduje, że pierwsze rodziny będą mogły wprowadzić się do swoich nowych mieszkań już jesienią przyszłego roku. Miasto nieustannie realizuje inwestycje, które mają na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców – te działania obejmują nie tylko nowe budynki, ale także remonty miejskiego zasobu lokalowego pustostanów i kamienic wyłączonych z użytkowania.
Budynek przy Rudnickiego będzie składał się z sześciu do dziesięciu pięter i pomieści 178 mieszkań. Oprócz tego, przewidziane są dwie lokale usługowe na parterze oraz dwa niezależne garaże podziemne. Na terenie inwestycji znajdzie się 148 miejsc parkingowych, w tym 51 na powierzchni i 97 w garażu podziemnym. Całość spełni standardy dostępności dla osób o ograniczonej mobilności i percepcji, a dziesięć lokali zostanie specjalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla mieszkańców zaplanowano również przestrzenie wspólne z miejscami dla rowerów, małą architekturą, miejscem do rekreacji i placem zabaw. Projekt zakłada wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie jest planowane na trzeci kwartał 2025 roku.
Realizacja tak dużej inwestycji wiąże się z wysokimi kosztami. Budowa będzie kosztować 84 miliony złotych, ale staraniom o zwrot z Funduszu Dopłat w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa – to jest prawie 65 milionów złotych, a także zwrot z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na ponad 10 milionów złotych.
System finansowania przy 100 proc. udziale finansowym m.st. Warszawy z wykorzystaniem dopłat rządowych i bez zaciągania kredytu bankowego, zagwarantuje przyszłym najemcom niski czynsz. Jest to szczególnie istotne dla osób o średnich dochodach.
Piotr Jaworski, prezes spółki TBS Warszawa Północ, zapewnia, że wręczymy klucze pierwszym mieszkańcom we wrześniu przyszłego roku. Zapowiedział również kolejne inwestycje na warszawskiej Woli, Białołęce czy Bemowie. Do tej pory TBS zakończyło inwestycje na ulicach Korzona, Radzymińskiej, Pełczyńskiego i Strzeleckiej. Oprócz budynku na Rudnickiego, w trakcie realizacji są obiekty przy ulicach Jagiellońskiej, Kolskiej oraz Połczyńskiej.
Polityka mieszkaniowa stolicy nie ogranicza się tylko do nowych inwestycji. Obejmują również modernizację kamienic wyłączonych z użytkowania, remonty pustostanów oraz mieszkań z zasobu komunalnego. Od 2018 roku przygotowano do najmu dla osób oczekujących pomocy mieszkaniowej ponad 13 600 lokali. Na tę liczbę składa się blisko 12 300 wyremontowanych lokali i 1351 mieszkań w nowych budynkach komunalnych i TBS.