Minęła dokładnie 160. rocznica od dnia, kiedy to naczelnik powstańczy, Romuald Traugutt, został stracony wyrokiem rosyjskiego sądu wojskowego. Wydana na niego decyzja skazała go na śmierć przez powieszenie. Wykonanie wyroku miało miejsce na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Jest to miejsce pamięci narodowej i symbol walki o wolność. U podnóża pomnika upamiętniającego postać Romualda Traugutta, który stoi w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Aleksander Ferens – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście, złożył symboliczny wieniec.

W kontekście tej ważnej rocznicy warto zwrócić uwagę na jedno ze zdjęć z uroczystości. Przedstawia ono kobietę w czarnej sukni, co jest bezpośrednim odniesieniem do tradycji żałoby narodowej z lat 1861-1866. Ten kulturowy gest był przejawem głęboko zakorzenionego patriotyzmu i protestu przeciwko represjom. W tym czasie wyrażanie uczuć patriotycznych poprzez ubiór było surowo karane. Po klęsce powstania, kobiety kontynuowały noszenie czarnych sukien, już nie tylko jako symbol oporu, ale również w żałobie po straconych członkach rodziny.