Debata na temat przyszłości placu Żelaznej Bramy w Warszawie, obszaru położonego między pałacem Lubomirskich a Ogrodem Saskim, zacznie się 2 grudnia spacerem architektonicznym. Mieszkańcy miasta zostali zaproszeni do udziału w warsztatach typu charrette i konsultacjach mających na celu wypracowanie planów zagospodarowania tego obszaru.
Większość placów i przestrzeni publicznych w centrum miasta została już odnowiona, ale teraz nadszedł czas na plac Żelaznej Bramy. Jak mówi Bartosz Rozbiewski, p.o. dyrektora warszawskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, planuje on wraz z mieszkańcami Warszawy opracować koncepcję odnowy placu, tak aby stał się miejscem przyjemnym dla mieszkańców.
Przed II wojną światową okolice placu były znanym centrum handlu, często nazywane „brzuchem Warszawy”. Sklepy, stragany i bazar Janasza oferowały najróżniejsze produkty. Ta część miasta była intensywnie bombardowana we wrześniu 1939 roku i zniszczona w czasie holocaustu. Jednak jej obraz został uwieczniony w literaturze, na przykład w książkach Izaaka Baszewisa Singera.
Obecnie, handlowa tradycja placu Żelaznej Bramy jest kontynuowana w Hali Mirowskiej i bazarku parku Mirowskiego, a kultura tego miejsca ciągle jest żywa. Rozbiewski marzy o tym, aby po remoncie plac stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Warszawy i turystów.
Plac Żelaznej Bramy jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy, którego celem jest stworzenie bardziej przyjaznego środowiska miejskiego. Jednak pomimo bliskości takich miejsc jak plac Bankowy czy ogród Saski, plac jest oddzielony od reszty miasta przez szeroką ulicę Marszałkowską. Rozbiewski widzi potrzebę przekształcenia tego obszaru i planuje to uczynić poprzez dialog z mieszkańcami i ekspertami podczas warsztatów urbanistycznych.
Konsultacje dotyczące przyszłości placu Żelaznej Bramy są tylko jednym z etapów zmian wprowadzanych w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Wiosną 2023 roku odbyły się warsztaty dla placu Teatralnego, a obecnie trwają warsztaty dla placu Bankowego. Efekty tych działań zostaną zaprezentowane 22 listopada w Widok Towers.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w konsultacjach mogą wziąć udział w spotkaniach, warsztatach i dyskusjach, które będą trwały do 13 grudnia 2023 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Możliwość uczestnictwa dają również sesje warsztatowe, które odbywać się będą między 4 a 13 grudnia.