Nowo wybudowany gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczął swoją działalność. Uroczyste otwarcie odbyło się pod patronatem prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz dyrektorki Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Joanny Mytkowskiej. Z tej okazji, przez następne dni odbędzie się ponad 100 różnorodnych eventów, takich jak koncerty, wystawy, spotkania czy warsztaty.
Prezydent Trzaskowski podkreślił wyjątkowość tego momentu dla stolicy, z uwagi na to, iż od wielu lat nie powstało w Warszawie miejsce dedykowane sztuce nowoczesnej. MSN ma stać się symbolem przemiany centrum miasta, razem z placem Centralnym, który zostanie otwarty na wiosnę.
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, położony przy Marszałkowskiej 103, jest pierwszym powojennym obiektem w Warszawie, zaprojektowanym specjalnie z myślą o promowaniu sztuki współczesnej. Budynek, mający prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i składający się z sześciu pięter zorganizowanych wokół imponującej klatki schodowej, stworzył nowojorski architekt Thomas Phifer.
Z radością Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zaprosiła mieszkańców Warszawy do odwiedzenia nowego obiektu. Zgodnie z jej słowami, muzeum ma być miejscem celebracji sztuki współczesnej oraz podkreślenia przemian zachodzących w mieście. Ambicją zespołu MSN-u jest przekształcenie tego miejsca w integralną część codziennego życia miasta.
Parter muzeum, zawierający kawiarnię i księgarnię, został zaplanowany jako przestrzeń realizacji programu publicznego oraz integracji różnych dziedzin sztuki. W ramach tych wydarzeń, muzeum zamierza współpracować z innymi instytucjami kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi.
W ramach inauguracji działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dyrektorka Mytkowska planuje przyciągnąć odwiedzających szerokim programem blisko 100 różnorodnych wydarzeń. Start dała Kim Gordon, ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, a następnie wystąpią m.in. amerykański duet artystyczny – 700 Bliss oraz polska artystka – Hania Rani.
Program otwarcia będzie trwać przez najbliższe pięć dni, a w jego ramach odbędzie się ponad 40 występów tanecznych i performatywnych. Wśród zaproszonych artystów znajdują się utytułowani twórcy, jak i młode pokolenie. Zostaną również zaprezentowane spektakle polskiej społeczności tańca z całej Europy.
Zaplanowany jest również nocny program filmowy zawierający różnorodne gatunki kinowe, filmy artystyczne, dokumenty i animacje. Odwiedzający będą mieli szansę spotkać się z twórcami filmów oraz obejrzeć produkcje z bogatych zbiorów muzeum. W przyszłości Kinomuzeum ma obejmować przeglądy filmowe, festiwale, retrospektywy oraz przeglądy tematyczne, a także rozbudowaną ofertę edukacyjną dla osób w każdym wieku.
Wielkoskalowe rzeźby i instalacje polskich i światowych artystek zostaną zaprezentowane na inauguracyjnych wystawach Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wybrane dzieła zostaną wyeksponowane w przestrzeniach poszczególnych galerii, co pozwoli podkreślić walory architektoniczne nowego gmachu. Wernisaż pierwszej wystawy zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.
Na otwarcie gmachu przygotowano również nowe dzieła sztuki, wykonane przez znanych polskich artystów, takich jak Agnieszka Polska, Zbigniew Libera, Karolina Jabłońska czy Wojciech Bąkowski. Ich prace zostaną prezentowane na fasadzie budynku, w przestrzeniach publicznych oraz w podcieniach gmachu.