W sobotę, 15 czerwca, od 10:00 do 20:00, zieleniec otaczający PGE Narodowy zamieni się w arenę pełną naukowych atrakcji. To właśnie tam odbędzie się 27. edycja Pikniku Naukowego, zorganizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne hasło „Nie do wiary!” symbolizuje niesamowite pokazy i eksperymenty, które zaplanowali organizatorzy. Wstęp na teren wydarzenia jest całkowicie darmowy, a całość została objęta honorowym patronatem Prezydenta Warszawy.
W tym roku na pikniku pojawi się ponad 100 wystawców z różnych stron kraju i świata. W programie znalazły się eksperymenty i pokazy prowadzące przez paradoksy teorii względności i mechaniki kwantowej, niecodzienne zjawiska przyrodnicze oraz nowoczesne technologie.
Koncepcja Pikniku Naukowego nie zmieniła się przez lata – każdy, bez względu na wiek czy poziom wiedzy, znajdzie tu coś dla siebie. Organizatorzy stworzyli specjalne strefy tematyczne, które pomogą zgłębić tajniki prezentowanych na pikniku zjawisk i wynalazków. Wśród nich znajdują się m.in. „Strefa twórców”, „Strefa przyszłości”, „Strefa cywilizacji” i „Strefa kultowych eksperymentów”. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje w „Strefie rodzinnej”, natomiast w „Strefie zdrowia” goście będą mogli dowiedzieć się więcej o postępach naukowych w medycynie oraz innowacyjnych metodach terapeutycznych.
Odważni uczestnicy będą mieli możliwość wejścia do labiryntu nietoperza, doświadczenia słuchania oczami czy nauczenia się matematycznych metod wiązania krawata. Dodatkowo, chętni będą mogli wziąć udział w akcji wypuszczenia balonu stratosferycznego. Na uczestniczki i uczestników czekają też spektakularne eksperymenty, takie jak wybuchowe bakterie czy płonąca piana.
Centrum Nauki Kopernik przygotowało stoisko, na którym będzie można przeprowadzać eksperymenty z rekwizytami przeczącymi prawom grawitacji, malować światłem, odkrywać lustrzane iluzje oraz obierać globus ze skórki i porównywać go z mapą. Uczestnicy będą też mieli okazję wspomóc naukowców, biorąc udział w badaniach, oraz brać udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców z KMO (Kluby Młodego Odkrywcy).
Na pikniku nie zabraknie też robotów – będzie można z nimi zagrać w piłkę czy warcaby, a nawet porozmawiać z humanoidem. Wśród prezentowanych maszyn znajdą się łaziki marsjańskie, słynny R2D2 znany z Gwiezdnych Wojen oraz Syriusz – robotyczny pies rasy Spot.
Do terenu pikniku prowadzi kilka wejść. Główne, oznaczone numerem 2, znajduje się przy rondzie Waszyngtona. Pozostałe dostępne bramy to: nr 3 (od strony alei Poniatowskiego), nr 1 (od alei Zielenieckiej, naprzeciwko Parku Skaryszewskiego), nr 11 (od skrzyżowania alei Zielenieckiej i ul. Targowej) oraz nr 10 (od ul. Siwca).