Warsztaty mające na celu wypracowanie koncepcji docelowego zagospodarowania placu Bankowego w Warszawie rozpoczynają się. To doskonała okazja dla mieszkańców stolicy, aby podzielić się swoimi pomysłami na przyszłość tego miejsca. Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 listopada, a udział w nim jest bezpłatny. Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych przewidziano spacer pod przewodnictwem architektów.

Plac Bankowy stanowi integralny element Nowego Centrum Warszawy, czyli projektu mającego na celu uczynienie centrum miasta bardziej przyjaznym dla ludzi. Lokalizacja placu umożliwia łatwy dostęp do historycznego centrum miasta, jak również do takich miejsc jak Ogród Krasińskich, Plac Teatralny, Ogród Saski, Stare Miasto, Trakt Królewski oraz przebudowywany obecnie plac Defilad. Na placu Bankowym znajdują się również istotne instytucje publiczne – urząd miasta i wojewódzki – oraz punkty handlowo-usługowe. Warto dodać, że to tu krzyżują się najważniejsze trasy komunikacji miejskiej.

Aktualnie na placu dominuje beton i asfalt, a drzew jest zdecydowanie za mało, mimo że to one przyczyniają się do oczyszczania powietrza, tłumienia hałasu oraz dostarczania cienia w upalne dni. W związku z tym, w 2019 roku miasto przeprowadziło projekt tymczasowego zagospodarowania placu i przeprowadziło badania dotyczące potrzeb użytkowników tego miejsca. Wyniki badań opublikowano w raporcie.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podkreśla, że plac Bankowy powinien być miejscem codziennych spotkań i spacerów, a nie tylko uroczystych wydarzeń. Według niego, kluczowe pytania dotyczą ograniczenia ruchu kołowego oraz odpowiedniego nasadzenia drzew. Dialog z mieszkańcami miasta jest niezbędny do wypracowania najlepszej koncepcji zagospodarowania tego miejsca. Nowa wizja placu powinna uwzględniać współczesne podejście do projektowania przestrzeni publicznej oraz wpisywać się w ideę programu „Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych” zawartego w Strategii #Warszawa2030.

W ramach zmian zaplanowano budowę drogi rowerowej na placu Bankowym, jako część większego projektu przewidującego utworzenie ścieżki dla rowerzystów wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. Inwestycja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz stworzenie wygodnego połączenia rowerowego pomiędzy Mokotowem a Żoliborzem. Nie można również zapominać o zazielenieniu ulicy.

Zagospodarowanie placu Bankowego będzie wynikiem współpracy między mieszkańcami, ekspertami i władzami miasta. Dialog jest niezbędny do wypracowania rozwiązania, które uwzględni zarówno perspektywę specjalistów od urbanistyki, krajobrazu, konserwacji zabytków czy mobilności, jak i osób korzystających z placu na co dzień.