Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie, So FILMS i Entropia Słowa zapraszają dyrektorów placówek edukacyjnych, nauczycieli, katechetów, animatorów kultury oraz pedagogów do udziału w pokazie edukacyjnym filmu „Skąd Dokąd”. Wydarzenie odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godzinie 14:30 w stołecznym kinie Atlantic przy ulicy Chmielna 33.

Agenda wydarzenia przewiduje krótkie powitanie gości o godzinie 14:30, następnie między 14:40 a 15:40 odbędzie się projekcja filmu. Po seansie, od godziny 15:45 do 16:10 przewidziana jest rozmowa z reżyserem filmu, Maciejem Hamelą, którą poprowadzi Artur Wolski. Aby uczestniczyć w pokazie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 26 listopada. Każde zgłoszenie zostanie zatwierdzone i potwierdzone mailowo.

Film „Skąd Dokąd” został zrealizowany na tle początków inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie, zawieszeni w niepewności, decydują się porzucić to, co mają najcenniejsze i bez zastanowienia wsiadają do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, stając się dla nich poczekalnią, szpitalem, schronem, ale najbardziej miejscem zwierzeń i wyznań, które spontanicznie zaczynają dzielić z przypadkowo poznawanymi pasażerami.

„Skąd dokąd” (ang. „In the Rearview”) to portret zbiorowy skumulowanych doświadczeń ludzi, którzy dążą do jednego celu: znalezienia bezpiecznego azylu. W vanie, który stał się ich tymczasowym domem, zanikły różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to pytania rutynowo zadawane na licznych punktach kontrolnych rozlokowanych na terenie kraju.

Twórcom filmu „Skąd dokąd” udało się udokumentować historie ludzi zmuszonych do nagłej ucieczki podczas przeprowadzanych przez nich akcji ewakuacyjnych z terytorium ogarniętego wojną. Maciej Hamela, reżyser filmu i kierowca vana, twierdzi, że zdjęcia do filmu były ściśle związane z realizowanymi przez niego ewakuacjami od początku inwazji. Wierzy on, że dzięki temu udało się stworzyć prawdziwy obraz wojny, która toczy się za plecami każdego z nas. Hamela ma nadzieję, że prezentacja filmu w Cannes przypomni wszystkim o tym, że wojna na Ukrainie nadal trwa i że tylko wspólne zaangażowanie może ją zakończyć.