Zapraszamy na dalszą część cyklu „Modernizm na warsztacie”, który będzie kontynuowany przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. W najbliższym czasie odbędą się dwa ciekawe wykłady – 17 maja poprowadzi go prof. dr hab. Marta Leśniakowska, a 23 maja wystąpi Adrian Sobieszczański.
Profesorka Marta Leśniakowska, wybitna znawczyni modernizmu, przygotowała prezentację pod jakże intrygującym tytułem: „Niewidoczny modernizm? Kobiety w architekturze Warszawy.” W trakcie spotkania przybliży nam sylwetki kobiet – architektek i artystek, które tworzyły w okresie modernizmu. Opowie, dlaczego ich wkład w rozwój architektury pozostał niewystarczająco doceniony i pokaże miejsca w Warszawie, gdzie możemy zobaczyć ich fascynujące realizacje. Zajrzeć chce do nieznanych kart historii polskiej architektury, które skrywają wiele tajemniczych cieni i blasków. Spotkanie odbędzie się 17 maja o godzinie 18:00 w ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, na ul. Pasaż Wiecha 4, w Warszawie.
Sześć dni później, 23 maja, gościć będziemy Adriana Sobieszczańskiego. W swoim wykładzie pt. „Detal architektoniczny okresu modernizmu. Orzeł i jego interpretacja w okresie międzywojennym.” skupi się na detalu art déco, a konkretnie na niezwykle interesującej formie interpretacji polskiego godła – orła. Sobieszczański opowie o rzeźbie orła autorstwa Jana Golińskiego, która zdobi fasadę zabytkowego gmachu Telefonów i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie, oraz o innych podobnych realizacjach z okresu II Rzeczypospolitej, gdzie orzeł był nie tylko popularnym motywem plastycznym, ale również symbolem odzyskanej niepodległości. Zapraszamy do ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury o godzinie 18:00.