Stolica Polski, Warszawa, daje początek innowacyjnemu programowi o nazwie „Niezłomne Warszawianki”. Celem tego programu jest profilaktyka oraz wczesne diagnozowanie osteoporozy u kobiet. Program adresowany jest do mieszkanek miasta Warszawy, które przekroczyły sześćdziesiąty piąty rok życia.

Osteoporoza to schorzenie szkieletowe, które zwiększa zagrożenie złamaniami kości spowodowanymi przez obniżenie ich wytrzymałości mechanicznej. Zjawisko to ściśle związane jest z jakością i gęstością mineralną tkanki kostnej. W Polsce statystyki mówią, że powyżej 2 milionów osób choruje na osteoporozę, a jej objawy zidentyfikowane zostały jedynie u 30 procent pacjentów. Szczególnie narażone na złamania wynikające z osteoporozy są kobiety będące po menopauzie.

Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy Polski, podkreśla, że nowo powstały program zdrowotny ma na celu zapewnienie opieki medycznej dla mieszanek miasta. Każdego roku ponad 7 tysięcy kobiet w wieku senioralnym będzie miało możliwość skorzystania z profesjonalnych badań zdrowia oraz opieki medycznej oferowanej w ramach programu „Niezłomne Warszawianki”. Program ten jest całkowicie bezpłatny i stworzony z myślą o poprawie zdrowia i samopoczucia kobiet.

W ramach inicjatywy „Niezłomne Warszawianki” przewidziano przeprowadzenie badań oraz ocenę ryzyka wystąpienia poważnych złamań spowodowanych osteoporozą za pomocą narzędzia FRAX. Pacjentki, które otrzymały wyniki dziesięcioletniego ryzyka poważnych złamań osteoporotycznych przy użyciu narzędzia FRAX, będą miały wykonane badanie densytometryczne mierzące gęstość mineralną kości (BMD).

Program „Niezłomne Warszawianki” nie tylko oferuje badania medyczne, ale również działania edukacyjne. W tym celu, specjaliści z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji stworzyli poradnik dla lekarzy i innych specjalistów, a także broszurę informacyjną dla pacjentek i ich bliskich. Dzięki nowemu programowi, starsze kobiety mieszkające w Warszawie mają dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych i diagnostycznych, co pozwoli na skuteczne leczenie osteoporozy – zaznacza Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy odpowiedzialna za miejską politykę zdrowotną.

Na udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych mogą zgłosić się kobiety, które ukończyły 65 lat, mieszkają na terenie m.st. Warszawy i podpiszą zgodę na udział w programie. Warunkiem jest również brak wykonanej densytometrii lub uczestnictwa w podobnym programie finansowanym ze środków publicznych w ciągu ostatnich 2 lat. Wszystko to możliwe jest dzięki funduszom, które Rada miasta stołecznego Warszawy przeznacza rocznie na inicjatywy związane z profilaktyką i ochroną zdrowia – dodaje Jarosław Jóźwiak, przewodniczący Komisji Zdrowia Rady m.st. Warszawy.