Pierwsza kadencja Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta miasta zaowocowała realizacją aż stu projektów. Wśród nich znalazła się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego oraz kontrowersyjny most pieszo-rowerowy. Obecnie, na początku następnej kadencji, prezydent przedstawił sto nowych priorytetowych działań. W planach jest między innymi przebudowa ulicy Okrzei na warszawskiej Pradze oraz wprowadzenie programu Warszawa Chroni.

Rafał Trzaskowski z radością podkreśla, że większość zapowiedzi z poprzedniej kadencji została spełniona. Bez wątpienia jednym z najbardziej znaczących osiągnięć była Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Budowa mostu pieszo-rowerowego budziła niemałe kontrowersje, jednak zdaniem Trzaskowskiego mieszkańcy szybko przekonali się do jego przydatności. Szczególnie gratulując sobie realizacji programów prospołecznych, prezydent wymieniał między innymi darmowe żłobki.

Program Warszawa Chroni to jedno z kluczowych działań wprowadzanych przez prezydenta Trzaskowskiego. Jest to inicjatywa mająca na celu zwiększenie odporności miasta na różne zagrożenia i kryzysy. Radni m.st. Warszawy już zatwierdzili fundusze w wysokości ponad 70 milionów złotych na realizację tego programu, który zakłada zarówno działania inwestycyjne jak zapewnienie bezpieczeństwa dostępu do wody, zakup sprzętu drogowego czy rozbudowę monitoringu, jak i działania edukacyjne. Planowany budżet na Warszawę Chroni to prawie 120 milionów złotych.

Prezydent Trzaskowski rozpoczynając nową kadencję podkreśla, że dwa obszary są dla niego szczególnie istotne: projekt Nowe Centrum Warszawy, obejmujący „zieloną” przebudowę ulic jak Chmielna, Bracka, plac Centralny, Złota, Zgoda czy Krucza, oraz kwestie kulturalne takie jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Również ważne jest dla niego wspieranie przedsiębiorców działających w centrum miasta.

Trzaskowski pragnie również doprowadzić do zmian w centralnej części miasta, które przekroczyłyby granice centrum i objęłyby również inne dzielnice. Stąd pomysł na przebudowę ulicy Okrzei i poprawę połączenia Karowej z mostem za pomocą budowy przejścia dla pieszych przez Wisłostradę. Wszystkie te projekty mają na celu przyciągnięcie ruchu z Bulwarów na stronę praską, a część prac ma zakończyć się jeszcze podczas wakacji.

Warszawa jest już znanym miejscem do pracy, teraz prezydent chce, aby stała się również najlepszym miejscem do życia. Trzaskowski podkreśla, że to nie tylko slogan – 15 lat temu ludzie przyjeżdżali do Warszawy głównie z powodu pracy, ale dzisiaj miasto przyciąga także wysokim standardem życia. Prezydent mówi o podziale na stolicę wygody, stolicę wolnego czasu i stolicę zieleni. Inwestycje są nadal bardzo ważne, ale nie zapominamy o tzw. projektach miękkich.

W planach są nowe parki (Park nad obwodnicą na Ursynowie i Park Żerański), realizowane są kolejne pomysły nastawione na retencję (dużą i małą), w miejskich budynkach powstają panele słoneczne, a na torach jest sadzony rozchodnik. Trwa także rozbetonowanie wielu przestrzeni publicznych.

Dla osób preferujących aktywne spędzanie czasu powstają takie projekty jak Nowa Skra, tor łyżwiarski na Stegnach czy baseny na Namysłowskiej. Dla miłośników kultury – poza otwarciem Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy nową siedzibą Sinfonii Varsovii – powstają nowe domy kultury (Żoliborz i Śródmieście), ale nie tylko w centrum, bo trwa także budowa Kulturoteki w Wesołej.

Większość projektów jest już realizowana, ale sukcesywnie dodawane są też nowe. Prezydent Trzaskowski jest przekonany, że mimo trudności, za 5 lat warszawianie będą żyć w jednym z najlepszych miast na świecie.

Wszystkie projekty można znaleźć na stronie internetowej 100projektów.pl, gdzie dostępne są również projekty z poprzedniej kadencji prezydenta.