Zarówno 1-go, jak i 2-go kwietnia funkcjonariusze policji skupiają swoje siły na realizacji działań o charakterze prewencyjno-kontrolnym, które noszą nazwę „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”. Ma to przyczynić się do wyeliminowania z ruchu drogowego tych kierowców, którzy mimo obowiązujących przepisów decydują się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Głównym celem jest ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem takich osób.

W kontekście działań „TRZEŹWY KIEROWCA 2024”, policjanci intensyfikują swoje działania skierowane przeciwko kierowcom. Celem jest przebadanie jak największej liczby osób, a tym samym usunięcie nietrzeźwych kierowców z dróg. W efekcie mogą zmniejszyć się liczby wypadków, co z kolei poprawi bezpieczeństwo na drogach.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że osoba prowadząca pojazd będąca pod wpływem alkoholu lub narkotyków, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach.

Przypomnijmy, że 14 marca bieżącego roku weszły w życie zmiany w polskim Kodeksie karnym oraz Kodeksie postępowania karnego. Nowe regulacje wprowadzają środek karny w formie konfiskaty pojazdu mechanicznego, który był prowadzony przez sprawcę przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym, lub zakładają przepadek wartości pojazdu.

Pojazd może zostać skonfiskowany, gdy:

– Kierujący miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu lub 0,75 mg/dm³ w wydychanym powietrzu.

– Sprawca katastrofy drogowej, osoba tworząca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub odpowiedzialna za wypadek drogowy była pod wpływem alkoholu (zawartość alkoholu w organizmie sprawcy wynosiła więcej niż 1 promil we krwi lub 0.5 mg/dm³ w wydychanym powietrzu) lub narkotyków, uciekła z miejsca zdarzenia lub spożyła alkohol lub narkotyk po zdarzeniu, ale przed badaniem na trzeźwość.

– Kierujący będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków był wcześniej skazany za podobne przestępstwo lub prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, był zaangażowany w katastrofę drogową lub wypadek lub był w okresie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Warto także zaznaczyć, że policjant ma prawo żądać poddania się badaniu na obecność alkoholu lub narkotyków od kierującego pojazdem lub od osoby, która jest podejrzana o prowadzenie pojazdu. Policjant ma obowiązek sprawdzić trzeźwość, jeśli uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zginęła lub została ranna jakaś osoba. W każdej chwili kontrola drogowa może objąć badanie trzeźwości, nawet jeśli nie występują powyższe przesłanki.