W Otwocku, funkcjonariusze policji znów ujęli mężczyznę podejrzanego o oszustwo. Tym razem, to 26-letni obywatel Ukrainy, który przekonywał swoje ofiary do inwestowania w kryptowaluty, obiecując im w zamian szybkie profity. W ten sposób udało mu się wyłudzić sumę 60 000 PLN. Po interwencji Prokuratury Rejonowej w Otwocku, oszust został osadzony w areszcie na okres 3 miesięcy.
Policyjni śledczy z Otwocka zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą i korupcją nie mają czasu na odpoczynek. Większość ich pracy wiąże się z rozwiązywaniem spraw dotyczących oszustw dokonywanych za pomocą nowoczesnych technologii. Mimo licznych kampanii informacyjno-profilaktycznych, w otwockiej komendzie regularnie pojawiają się osoby, które padły ofiarami takich przestępstw. W tym konkretnym przypadku, ofiarą stała się kobieta, którą uwiodła perspektywa szybkich zysków z inwestycji w kryptowaluty. Niestety, cała „inwestycja” okazała się fikcją i skończyła się stratą 60 000 PLN.
W przypadku oszustw dokonywanych online, otwoccy policjanci zazwyczaj podążają tropem pieniędzy. Dzięki ich profesjonalnemu przeszkoleniu i wykorzystaniu nowoczesnych technik śledczych, udało im się szybko ustalić dane sprawcy, którym okazał się być wspomniany 26-letni obywatel Ukrainy. Mimo częstych zmian miejsc zamieszkania oraz podróży między różnymi miastami Polski, funkcjonariusze zdołali namierzyć mężczyznę w jednym z mieszkań w Bydgoszczy. Po wkroczeniu do lokalu, 26-latek był zdumiony swoim aresztowaniem. Policjanci zabezpieczyli dwa telefony komórkowe oraz kartę bankomatową, które najprawdopodobniej były wykorzystane podczas popełnienia przestępstwa.
Za zarzutem oszustwa stoi groźba kary do 8 lat pozbawienia wolności. Całość sprawy jest nadzorowana przez Prokuraturę Rejonową w Otwocku, która po analizie zgromadzonych dowodów postanowiła wystąpić do Sądu Rejonowego w Otwocku o tymczasowe aresztowanie 26-latka. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i obecnie mężczyzna ma spędzić w areszcie najbliższe trzy miesiące.
By nie paść ofiarą oszustwa, należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Oszuści często próbują zwrócić uwagę swoich potencjalnych ofiar obiecując im atrakcyjne inwestycje. Należy pamiętać, że wszelkie dane do konta bankowego i karty płatniczej powinny być absolutnie tajne. Jeśli „konsultant” sugeruje zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do pulpitu, to prawie na pewno jest to oszustwo. Zawsze warto sprawdzić wiarygodność podmiotu oferującego pomoc finansową lub inwestycyjną i nigdy nie podejmować decyzji spontanicznie, pod wpływem emocji czy presji.