Zwiększenie liczby terenów zielonych i promowanie ekologii to priorytety dla Warszawy, co potwierdza bilans z roku 2023. Modernizacja trzech dużych parków, rozbudowa sieci torowisk o ponad 3 kilometry pokryte rozchodnikiem oraz nasadzenie blisko 100 tysięcy drzew to najważniejsze osiągnięcia stolicy w tym zakresie. Ponadto, społeczność lokalna uczestniczyła w tworzeniu parków kieszonkowych finansowanych z budżetu obywatelskiego, jednocześnie z miejskich podwórek i przystanków usunięto beton, który zastąpiono zielenią.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyraził swoje poparcie dla działań na rzecz ekologii, podkreślając zaangażowanie miasta w inwestycje proekologiczne. Sadzenie drzew i krzewów, tworzenie nowych parków, modernizowanie tych już istniejących oraz pokrywanie torowisk rozchodnikiem to działania, które mają na celu uczynienie stolicy miejscem przyjaznym dla mieszkańców.

W roku 2023 zakończono modernizację trzech dużych warszawskich parków: Pod Kopcem Powstania Warszawskiego, Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie oraz jednego z ulubionych przez mieszkańców – Pole Mokotowskie. W wyniku tych działań roślinność w tych miejscach znacznie się zwiększyła – posadzono tysiące krzewów, bylin oraz ponad 800 drzew parkowych. Dodatkowo, w parku Akcji „Burza” pojawiło się około 8,5 tysiąca sadzonek drzew leśnych.

Najbardziej spektakularną zmianę przeszło Pole Mokotowskie, gdzie betonowe stawy zastąpione zostały nowym układem wodnym z roślinnością szuwarową i atrakcyjnymi drewnianymi podestami. Pozytywne oceny warszawiacy wystawiają również zmienionemu parkowi Akcji „Burza” na Mokotowie, gdzie zachwycają charakterystyczne wąwozy czy kładka wśród drzew.

Inwestycje w zielenie prowadzone przez Zarząd Zieleni Miasta Warszawy nie kończą się na trzech zmodernizowanych parkach. W roku 2023 rozpoczęto budowę parku linearnego Suwak na pograniczu Ochoty i Mokotowa oraz linearnego skweru wzdłuż ul. Krasińskiego na Żoliborzu. Zostały również podpisane umowy na budowę 13-hektarowego parku Żerańskiego na Białołęce i dwukilometrowego parku linearnego nad obwodnicą Warszawy na Ursynowie.

W 2023 roku zasadzono około 100 tysięcy nowych drzew. Najwięcej nasadzeń, ponad 90 tysięcy, miało miejsce na gruntach zarządzanych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Pozostałe drzewa posadzono w parkach, na skwerach i wzdłuż pasów drogowych. Zielonych zmian dokonano m.in. na placu Trzech Krzyży oraz wzdłuż ulicy Kondratowicza, kolejnych odcinków ulicy Marszałkowskiej czy nowego odcinka ul. Lazurowej na Bemowie.

Warszawskie torowiska tramwajowe również stają się coraz bardziej zielone. W ciągu ostatniego roku długość zielonych torów wzrosła o ponad 3 kilometry, a ich całkowita długość w mieście ma przekroczyć 45 km w przyszłym roku. Dodatkowo, zielony rozchodnik pojawił się także na dachach wiat autobusowych, które liczą teraz 90 sztuk.

Jednym z nowych trendów ekologicznych jest rozbetonowywanie przystanków WTP. Jesienią ubiegłego roku zakończono prace przy tworzeniu rabat z roślinami na ulicy Grochowskiej. Na dwóch platformach przystanku tramwajowego przy ul. Kickiego płyty chodnikowe zostały zastąpione roślinami – bylinami i kwiatami.