W roku 2023 pięciu znakomitym księgarniom z Warszawy – „Wrzenie Świata”, Antykwariatowi „Zakładka”, Głównej Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa, „Księgarni Dwie Siostry” oraz „Księgarni Mamy to!” – zostało przyznane prestiżowe odznaczenie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. Nie była to decyzja łatwa, biorąc pod uwagę, że w wyborze uczestniczyło aż 5500 warszawianek i warszawiaków.
Podczas oficjalnego spotkania z właścicielami księgarń, wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra podkreśliła jak ważne jest dla stolicy promowanie czytelnictwa na różnych płaszczyznach, wliczając w to przyznawanie Nagrody Literackiej m.st. Warszawy czy Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego. Machnowska-Góra zwróciła również uwagę na fakt, że stolica Polski ma największą liczbę bibliotek i placówek bibliotecznych na tysiąc mieszkańców na świecie. Wiceprezydentka wyraziła pragnienie, aby księgarnie nie znikały z krajobrazu miasta, ale wręcz przeciwnie, ich liczba rosła, tworząc miejsca, gdzie rozmowy o książkach można łączyć z przyjemnym spędzaniem czasu.
Podczas konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” głosy były oddawane na nominowane miejsca w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia specjalistyczna i ogólnoasortymentowa. W tym roku po raz pierwszy została także przyznana nagroda specjalna, którą otrzymała Księgarnia „Mamy to!” za nieprzeciętną pasję i zaangażowanie jej właścicielki.
Laureaci konkursu, oprócz tytułu „Ulubionej Księgarni Warszawy 2023” otrzymali równiez nagrody finansowe o wartości 15 tys. złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 5500 osób, a 1500 z nich podzieliło się swoimi opiniami na temat swoich ulubionych miejsc. Dwadzieścia spośród nich zostało wybrane przez jury, a nagrodzeni otrzymali bon o wartości 100 zł do wykorzystania w księgarni, której opinię napisali.
Nominacje do tegorocznej nagrody były przyznane 26 miejscom spośród wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły za pośrednictwem internetowego formularza. Eksperci oceniali działalność księgarń w ostatnich 12 miesiącach, biorąc pod uwagę bogatą ofertę książkową, wiedzę i zaangażowanie pracowników, kulturotwórczą rolę księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), a także uznanie ze strony odwiedzających. Mieszkańcy na przestrzeni sześciu tygodni głosowali na swoje ulubione miejsca.
Nagroda „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań miasta mających na celu wspieranie kultury. Została ona stworzona z myślą o niezależnych księgarniach, które doświadczyły znaczących trudności przez pandemię COVID-19. Po raz pierwszy została wręczona jako nagroda Prezydenta Warszawy w 2020 roku, a od 2021 stała się tradycją potwierdzoną uchwałą Rady Miasta.
Niezależne księgarnie są kluczowymi punktami na mapie kulturalnej stolicy. Przyczyniają się do tworzenia unikalnego klimatu miasta i kreują lokalną przestrzeń. Organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów i są aktywne w mediach społecznościowych. Są miejscem, gdzie można liczyć na profesjonalną poradę i otwartość na potrzeby czytelników w każdym wieku. W Warszawie jest około 100 takich miejsc, które pełnią rolę lokalnych centrów kultury.