Nie zapominaj, że dzisiaj o 18.00, w kinie Kinoteka PKiN mamy szansę obejrzeć wyjątkowy film z 1988 roku – „Sprawa Kobiet”, pod reżyserią Claude’a Chabrola. Warto dodać, że bilety na ten seans są jeszcze dostępne i można je nabyć w kinie lub w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście, który mieści się przy ulicy Nowogrodzkiej 43.
Przed rozpoczęciem projekcji filmu, zostanie zorganizowane spotkanie z posłanką Dorotą Łobodą, które poprowadzi Renata Kim. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do merytorycznej dyskusji, gdzie będzie możliwość zadawania pytań Przewodniczącej Komisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia projektów ustaw aborcyjnych na temat jej obecnych działań i planów na przyszłość. Zaplanowaliśmy rozmowę na temat praw kobiet do samostanowienia, oraz o sile i odwadze patrzenia w przyszłość z podniesioną głową.
„Sprawa Kobiet” to dramat w reżyserii Claude’a Chabrola, będący adaptacją książki Francis Szpiner pod tym samym tytułem, z niezapomnianą rolą Isabelle Huppert. Claude Chabrol w swoim filmie opisuje prawdziwą historię Marie-Louise Giraud z czasów okupacji, która zakończyła się tragicznym wyrokiem: 30 lipca 1943 roku młodą kobietę zgilotynowano w Paryżu. Była to uboga kobieta utrzymująca siebie i dwójkę dzieci z pokątnych zabiegów aborcyjnych, która zadenuncjowana przez męża za romans z kolaborantem była ofiarą pokazowego procesu przed trybunałem wojskowym. Jej historia jest przykładem bezduszności systemu, który stawia abstrakcyjne interesy państwa ponad ludzkimi cierpieniami.
Film „Sprawa Kobiet” zdobył uznanie na całym świecie, o czym świadczy wiele otrzymanych nagród. Zdobył Złotego Lwa dla najlepszego filmu oraz nagrodę dla najlepszej aktorki (Isabelle Huppert) na 45. MFF w Wenecji.
Claude Chabrol to wybitny francuski reżyser, scenarzysta i producent, który swą karierę rozpoczął od pisania krytyk filmowych dla magazynu „Cahiers du cinéma”, pod redakcją André Bazina. Wspólnie z grupą młodych krytyków sformułował założenia kina autorskiego, które przyczyniły się do powstania francuskiej Nowej Fali. Chabrol nie stronił też od poruszania tematów społecznych i politycznych, co doskonale widać w „Sprawie Kobiet” (1988), gdzie przedstawia drastyczną tematykę kary śmierci za aborcję.