Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) alarmuje o ryzyku wystąpienia niebezpiecznej gołoledzi we wczesne godziny czwartkowego poranka. Jest to wynikiem prognozowanego marznącego deszczu, stawiającego zarówno służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w miastach, jak i zarządców dróg przed dużym wyzwaniem.

Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) pozostaje w stanie gotowości, śledząc na bieżąco warunki pogodowe i stan nawierzchni dróg oraz terenów przeznaczonych dla pieszych. Na sygnał ZOM, do natychmiastowej dyspozycji jest 170 posypywarek, które mają za zadanie zabezpieczyć kluczowe trasy komunikacyjne, obejmujące ponad 1500 km miejskich ulic po których kursują autobusy. Równocześnie podejmowane są działania na obszarach dostępnych dla pieszych o łącznej powierzchni 3,5 mln mkw., w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych, schody, kładki i przejścia dla pieszych.

Ponieważ bezpieczeństwo nieruchomości i chodników na osiedlach spoczywa na właścicielach lub zarządcach tych nieruchomości oraz administracji osiedli, miasto apeluje o odpowiednie przygotowanie i sprawną reakcję w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Szczególne znaczenie ma zabezpieczenie terenu przed śliskością, co wymaga odpowiedniej ilości piasku.

Zarząd Oczyszczania Miasta, pracujący 24 godziny na dobę, monitoruje dane meteorologiczne, gromadzone przez kilka stacji pogodowych rozlokowanych na obszarze miasta. Kontrolerzy terenowi dokonują również oceny stanu nawierzchni dróg. Na podstawie tych danych podejmowane są decyzje o rozpoczęciu działań i zakresie ich realizacji.

W Warszawie, oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta, za utrzymanie porządku na terenach publicznych odpowiadają również urzędy 18 dzielnic (obejmujących 1700 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 1,5 mln mkw. chodników), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (odpowiedzialna za drogi ekspresowe w mieście, część chodników, schody oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego), Zarząd Terenów Publicznych (za wybrane obszary dzielnicy Śródmieście), Zarząd Praskich Terenów Publicznych (za wybrane obszary dzielnicy Praga-Północ) oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (za alejki i chodniki w parkach i okolicach).