Pałac Kultury i Nauki stał się dzisiaj miejscem szczególnej konferencji, na której omówiono kluczową rolę straży miejskich i gminnych w systemie bezpieczeństwa narodowego. Organizatorem tego istotnego spotkania była Straż Miejska m.st. Warszawy.

Podczas pierwszej części wydarzenia, głos zabrali nie tylko Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, ale także przedstawiciele rządu – Władysław Kosiniak-Kamysz, pełniący funkcję ministra obrony narodowej oraz minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak. W konferencji brały również udział liczne jednostki straży miejskich i gminnych z całego kraju, a także specjaliści i inicjatorzy innych służb.

Początek spotkania zapoczątkowało wystąpienie Magdaleny Ejsmont, która jest komendantem Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Zwróciła ona uwagę na fakt, że bezpieczeństwo to wartość, którą należy nieustannie chronić i pielęgnować, a wszystkie jednostki powinny działać solidarnie i jednomyślnie. Podkreśliła również, że straż miejska nierzadko ryzykuje własne zdrowie i życie po to, aby chronić obywateli.

Celem głównym konferencji było omówienie istoty i znaczenia straży miejskich i gminnych w ochronie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. W 2023 roku, Warszawa przeznaczyła na ten cel aż 440 milionów złotych, z których ponad połowa została przekazana Straży Miejskiej. Jak mówił Rafał Trzaskowski, Straż Miejska jest niezbędna dla bezpieczeństwa stolicy, a jej funkcjonowanie wspomagane jest przez jednostki Policji, Straży Pożarnej oraz Wojska Polskiego.

Podczas spotkania odbyły się także dyskusje na temat wyzwań, przed którymi stoją straże miejskie i gminne, możliwości ich rozwoju oraz dalszej współpracy z innymi służbami. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że efektem konferencji ma być podpisanie listu intencyjnego dotyczącego wspólnego szkolenia strażników.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej poruszył również kwestię nowych regulacji prawnych mających ulepszyć współpracę między różnymi służbami. Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, podkreślił zaś znaczenie solidarnego i zintegrowanego działania wszystkich służb w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Podczas konferencji poruszono także szereg innych tematów, takich jak rola straży gminnych i miejskich w ochronie bezpieczeństwa obywateli, współpraca z Policją i innymi służbami, czy zarządzanie kryzysowe. W Polsce działa obecnie 381 Straży Miejskich i 63 Straże Gminne, które zatrudniają łącznie 7693 strażników.